Systemy alarmowe to obecnie bardzo ważne elementy kontroli bezpieczeństwa na terenie ochranianych obiektów. Wpływają one na zwiększenie bezpieczeństwa mienia prywatnego czy firmowego. Odpowiednio skonfigurowany system alarmowy stanowi uzupełnienie działań pracowników agencji ochrony, którzy po otrzymaniu sygnału o ewentualnym włamaniu mogą w krótkim czasie dotrzeć na miejsce zdarzenia.
Nowoczesne technologie w zakresie systemów alarmowych to nie tylko skuteczna, ale i stosunkowo tania forma ochrony, stanowiąca skuteczne narzędzie w walce z potencjalnymi złodziejami czy wandalami.
Wyróżniamy kilka rodzajów systemów alarmowych, które różnią się nie tylko specyfiką działania, ale i konkretnym przeznaczeniem. W tym artykule wymienimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze z nich.
Wyróżniamy kilka rodzajów systemów alarmowych, które różnią się nie tylko specyfiką działania, ale i konkretnym przeznaczeniem. W tym artykule wymienimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze z nich.
Klasyfikacja systemów alarmowych ze względu na przeznaczenie
Mianem “systemu alarmowego” określamy zestaw urządzeń, które wykorzystywane są w celu ochrony obiektów przed ingerencją niepowołanych osób. Wyróżniamy następujące rodzaje systemów alarmowych:
- Systemy antywłamaniowe - najczęściej wykorzystują działanie czujników podczerwieni lub czujek magnetycznych. Zwykle montowane są na drzwiach, bramach, oknach itp.
- Systemy antynapadowe - system składający się z radiolinii antynapadowej, pilota antynapadowego oraz urządzenia monitorującego. Po uruchomieniu pilotem lub przyciskiem alarmowym aktywowane są pozostałe systemy. Łączy w sobie funkcje informacyjną i ochrony życia.
- Systemy przeciwpożarowe - ich najważniejszym celem jest wykrywanie zagrożenia pożarem. Systemy te wykorzystują w swoim działaniu czujniki dymu i ognia.
- Systemy telewizji dozorowej (CCTV) - określana również jako telewizja przemysłowa. Pozwala na stały nadzór nad obiektem chronionym. Materiały są na bieżąco nagrywane i mogą być archiwizowane.
- Systemy kontroli dostępu (SKD) – zabezpieczają obiekt przed ingerencją osób niepowołanych zarówno z zewnętrznego, jak i wewnętrznego otoczenia. Umożliwiają dostęp do wybranego pomieszczenia lub obiektu wybranym osobom. Bardzo często wykorzystują najnowsze technologie, np. analizę linii papilarnych czy tęczówki oka.