Impreza sportowa to pojęcie bardzo często związane z obszarem imprez masowych. W ustawie o bezpieczeństwie masowym ustawodawca jasno określił, że jest to impreza mająca na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej. Może odbyć się na stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem oraz na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej. Wybór miejsca uzależniony jest od liczby miejsc udostępnianych przez organizatora. Jak odpowiednio zabezpieczyć imprezę sportową.
Bezpieczeństwo na imprezie sportowej
Liczba organizowanych imprez sportowych na świecie stale rośnie. Z jednej strony jest to spowodowane rosnącym zainteresowaniem sportem, z drugiej strony jest to biznes generujący coraz większe zyski. Imprezy sportowe przyciągają ogromną rzeszę zarówno kibiców, jak i sponsorów oraz przedstawicieli mediów. Ich głównym celem jest rozpowszechnianie alternatywnych form ruchowych, aktywizowanie otoczenia w obszarze aktywnego wypoczynku oraz umożliwianie poprawy sprawności fizycznej. Przede wszystkim zadaniem imprezy sportowej jest dostarczenie uczestnikom rozrywki, a także ogromnej dawki emocji. Zapewnieniem bezpieczeństwa na danych imprezach zajmują się zazwyczaj podmioty administracji publicznej lub prywatnie zatrudnianie do tego firmy ochroniarskie. Zarówno organizatorzy, jak i służby porządkowe są zobligowane do przewidywania wszystkich możliwych zagrożeń, a także zapewnienia ochrony zdrowia, życia oraz mienia.
Jakie działania należy podjąć?
Organizacja bezpieczeństwa podczas imprezy sportowej wiąże się nierozerwalnie ze wdrożeniem wielu procedur i zaangażowaniem jednostek, zapewniających bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie, w którym odbywa się dana impreza. Dlatego konieczna jest profesjonalizacja procesu organizacji imprez sportowych. Zapewnienie odpowiednio liczebnej i wykwalifikowanej ochrony należy do obowiązków organizatora imprezy sportowej. Do jego zadań należy także zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy, ochrona porządku publicznego, zapewnienie bezpieczeństwa medycznego oraz zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego obiektu. Na podstawie przepisów krajowych osobom wykonującym usługi ochrony imprez sportowych przysługuje możliwość podjęcia przeszukania, aby sprawdzić, czy osoby wchodzące na teren wydarzenia nie wnoszą zabronionych przedmiotów. Służby porządkowe nie mają jednak uprawnień do wykonywania wielu czynności, które przysługującym funkcjonariuszom publicznym. Dlatego zadaniem pracowników ochrony jest również rozpoznanie, kiedy potrzebna jest interwencja odpowiednich służb i sprawne przekazanie im odpowiedniego komunikatu.